درجات مراقبه

💢درجات مراقبه
🔰علامه طباطبایی

💠 روش آخوند ملاحسینقلی همدانی (ره) عبارت بوده است از التزام در امر مراقبه؛ يعنى اهتمام‏ ورزيدن در مراتب آن.

🔹اوّل درجه مراقبه اينست كه سالك از محرّمات اجتناب كرده و تمامى واجبات را اتيان كند، و در اين دو امر به هيچ وجه من الوجوه مسامحه نورزد.

🔹دوّم درجه، آنست كه مراقبه را شديد نموده و سعى كند هر چه مى ‏كند براى رضاى خدا باشد و از امورى كه لهو و لعب ناميده مى ‏شود اجتناب نمايد. و چون در اين مرتبه اهتمام نمود براى او تمكّن پيدا مى ‏شود كه ديگر خود را نباخته و اين خوددارى در او به سر حدّ ملكه برسد.

🔹سوّم درجه، آنست كه پروردگار جهان را پيوسته ناظر خود ببيند، و كم‏ كم اذعان و اعتراف مى ‏نمايد كه خداى متعال در همه جا حاضر و ناظر و نگران همه مخلوقات است. و اين مراقبه در تمام حالات و در همه اوقات بايد رعايت شود.

🔹چهارم درجه، مرتبه‏ اى است از اين عالى ‏تر و كامل‏تر و آن اينست كه خودش خداى را حاضر و ناظر ببيند و به طور اجمال مشاهده جمال الهى نمايد.

🔹و اشاره به اين دو مرتبه اخير از مراقبه است‏ وصيّت رسول اكرم صلّى اللّه عليه و آله به ابى ذرّ غفارى رضوان الله عليه: “اعبد الله كأنّك تراه، فان لم تكن تراه فانّه يراك” «خداى را چنان عبادت كن مثل آنكه گوئى تو او را مى ‏بينى و اگر نمى ‏توانى او را ببينى او را طورى عبادت كن كه بدانى او ترا مى‏ بيند». بنابراين عبادت در مرحله‏ اى كه خدا او را مى ‏بيند پائين‏تر است از مرتبه ‏اى كه او خدا را مى ‏بيند.

📚 رساله لب اللباب ص: ۱۱۶

 

اعلام اربعهعلامه طباطبایی (رحمه الله علیه)
نوشته های تازه

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


نُه + = 16

فهرست