گردهمایی اربعین، حج دوم مسلمانان

🌐گردهمایی اربعین، حج دوم مسلمانان
🔰حجت الاسلام محسن ابراهیمی
@ebrahimi845

┄┅┅═❅❅❄️❅❅═┅┅┄

🔸در نگاه علمای اسلامی یکی از ابعاد فریضه حج، بعد سیاسی و اجتماعی آن است که مسلمانان در این اجتماعی که از همه کشورهای اسلامی در آن حضور دارند بتوانند وحدت خود را مستحکم تر کنند و از مشکلات و دشمنان یکدیگر مطلع شوند و راه حال هایی را برای آن مشکلات ارائه کنند و در نهایت عظمت مسلمین را به رخ جهانیان بکشند.

🔸حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند: «جهات سياسى زيادى در اجتماعات، خصوصاً اجتماع گرانبهاى حج مى ‏باشد؛ كه از آن جمله اطلاع بر گرفتاريهاى اساسى و سياسى اسلام و مسلمين است، كه با گردهمايى روحانيون و روشنفكران و متعهدان زائر بيت اللَّه الحرام ممكن است طرح، و با مشورت از راه حلها مطلع، و در بازگشت به كشورهاى اسلامى در مجتمعهاى عمومى گزارش داده، و در رفع آنها كوشا شوند. و از جمله وظايف در اين اجتماع عظيم، دعوت مردم و جوامع اسلامى به وحدت كلمه و رفع اختلافات بين طبقات مسلمين است(صحيفه ج‏۱۰ص۱۵۹)»

🔸اما متاسفانه به دلایل مختلفی که مهمترین آن ممانعت حکام ملعون آل سعود و سیاست های نادرست ایشان است، این مسئله در ایام حج به درستی محقق نمی شود.

🔸مسئله گردهمایی اربعین که در سالهای اخیر با تاکیدات علما علی الخصوص مقام معظم رهبری، مورد استقبال بیشتری از جانب مسلمانان جهان خصوصا شیعیان قرار گرفته است، دارای ابعاد، مزایا، خصوصیات و ظرفیات بیشماریست.

🔸یکی از این ظرفیت ها همین جمع شدن مسلمانان در کنار هم است که می تواند با برنامه ریزی صحیح و انسجام بیشتر، آن غرض سیاسی اجتماعی حج در این ایام تکمیل گردد.

🔸جالب است که ناامیدی از مکه و حج و روی آوردن به کربلا اولین بار توسط خود سیدالشهدا انجام گرفت. چرا که ایشان پس از اینکه نتوانستند در مکه بمانند حج خود را ناتمام گذاشتند و به کربلا آمدند و پس از قربانی کردن خود به لقای معبود که غرض اصلی و اساسی حج است نائل شدند.

🔸انشالله که ظل هدایت های رهبر انقلاب، این پیاده روی و گردهمایی عظیم بین المللی هرساله با شکوه تر برگزار گردد و آرمان تمدن اسلامی از همین مسیر محقق گردد.

🔸رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «اگر ظرفیّتهای کشورهای اسلامی -ظرفیّت عراق، ظرفیّت ایران، ظرفیّت کشورهای دیگر منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا- بر روی هم مجتمع بشود، اگر این ظرفیّتها به هم برسند، این دستها در هم گره بخورند، آن وقت امّت اسلامی نشان خواهد داد که عزّت الهی یعنی چه؛ تمدّن عظیم اسلامی را به جوامع عالَم نشان خواهند داد؛ باید هدف ما این باشد و این راه‌پیمایی اربعین میتواند یک وسیله‌ گویایی برای تحقّق این هدف باشد. (۹۸/۶/۲۷)»

حجة الاسلام ابراهیمیشاگردان استاد
نوشته های تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


6 + چهار =

فهرست