نظام اجتهادی امام خمینی (ره)

💠نظام اجتهادی امام خمینی (ره)

🔰 استاد علی فرحانی

┄┅┅═❅❅❄️❅❅═┅┅┄

💢امام خمینی(ره) نتیجه کار گذشتگان و خصوصا شیخ انصاری(ره) را که یک اصول فقه راقی است که باب الفاظ و حجج و تعادل و تراجیح در آن جایگاه ویژه ای دارند و اضافی نیستند، گرفت و یک پله دیگر به آن اضافه کرد. با کاری که امام در اصول و استنباط انجام داد، اسلام دینی می شود که می تواند زندگی بشر را تا ابد تأمین کند.

💢نمونه بارز تفاوت نظام استنباطی امام(ره) با گذشتگان، پاسخ امام (ره) به نامه آیت الله قدیری (ره) در مسئله موسیقی و شطرنج است. در بخشی از این نامه چنین آمده است که:

🔅لازم است از برداشت جنابعالى از اخبار و احكام الهى اظهار تأسف كنم. بنا بر نوشته جنابعالى زكات تنها براى مصارف فقرا و ساير امورى است كه ذكرش رفته است و اكنون كه مصارف به صدها مقابل آن رسيده است راهى نيست و رِهان در سَبْق و رِمايه مختص است به تير و كمان و اسب دوانى و امثال آن، كه در جنگهاى سابق به كار گرفته میشده است و امروز هم تنها در همان موارد است. و « انفال كه بر شيعيان تحليل شده‏ است، امروز هم شيعيان میتوانند بدون هيچ مانعى با ماشينهاى كذايى جنگلها را از بين ببرند و آنچه را كه باعث حفظ و سلامت محيط زيست است را نابود كنند و جان ميليونها انسان را به خطر بيندازند و هيچ كس هم حق نداشته باشد مانع آنها باشد. منازل و مساجدى كه در خيابان كِشيها براى حل معضل ترافيك و حفظ جان هزاران نفر مورد احتياج است، نبايد تخريب گردد و امثال آن.

🔅و بالجمله آن گونه كه جنابعالى از اخبار و روايات برداشت داريد، تمدن جديد بكلى بايد از بين برود و مردم كوخ‏ نشين بوده و يا براى هميشه در صحراها زندگى نمايند.

📚 جلسات تبیین الگوی تولید علوم انسانی، مشهد ۹۵

 

 

اندیشه های استاد علی فرحانیحوزه و هدایت تحصیلی
نوشته های تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


4 − یک =

فهرست