مسلک عرفانی علامه طباطبائی

🌐مسلک عرفانی علامه طباطبایی (ره)
🔰علامه طهرانی (ره)

🔅مسلك عرفانى استاد، مسلك استاد بى ‏عديلشان مرحوم آية الحقّ سيّد العارفين حاجّ ميرزا على آقاى قاضى؛ و ايشان در روش تربيت مسلك استادشان آقاى سيّد احمد كربلائى طهرانى؛ و ايشان نيز مسلك استاد خود را مرحوم آية الحقّ آخوند ملا حسينقلى در جزينى همدانى رضوان الله عليهم اجمعين را داشته‏ اند كه همان #معرفت_نفس بوده است؛ كه ملازم با معرفت ربّ بوده؛ و بر اين اصل روايات بسيارى دلالت دارد.

🔅و آن بعد از عبور از عالم مثال و صورت؛ و بعد از عبور از عالم نفس خواهد بود كه عند الفناء عن النّفس بمراتبها يحصل البقاء بالرّبّ؛ و تجلّى سلطان معرفت وقتى خواهد بود كه از آثار نفسانيّه در سالك هيچ باقى نمانده باشد.

🔅و از شرائط مهمّ حصول اين معنى #مراقبه است كه در هر مرحله از مراحل، و در هر منزله از منازل بايد بتمام معنى‏ الكلمه حفظ آداب و شرائط آن مرحله و منزل را نمود؛ و الّا بجاى آوردن عبادات و اعمال لازم، بدون #مراقبه حكم دوا خوردن مريض با عدم پرهيز و استعمال غذاهاى مضرّ است كه مفيد فايده نخواهد شد.

🔅و كليّات #مراقبه كه بر حسب منازل مختلف، جزئيّات آن متفاوت است، در پنج چيز خلاصه مى‏ شود:

🌿صمت و جوع و سهر و عزلت و ذكرى بدوام
🌿ناتمامان جهان را كند اين پنج تمام‏

🔅مرحوم استاد بدو نفر از علماء اسلام بسيار ارج مى‏ نهادند و مقام و منزلت آنان را به عظمت ياد مى‏ كردند:

۱- اوّل سيّد اجلّ علىّ بن طاوس اعلى اللّه تعالى مقامه الشّريف؛ و به كتاب اقبال او اهميّت مى‏دادند و او را سيّد اهل المراقبه مى ‏خواندند.

۲- دوّم سيّد مهدىّ بحر العلوم اعلى اللّه تعالى مقامه و از كيفيّت زندگى و سلوك علمىّ و عملىّ و مراقبات او بسيار تحسين مى ‏نمودند؛

🔅و تشرّف او و سيّد بن طاوس را به خدمت حضرت امام زمان ارواحنا فداه كرارا و مرارا نقل مى‏ نمودند؛ و نسبت به نداشتن هواى نفس، و مجاهدات آنان در راه وصول بمقصود، و كيفيّت زندگى و سعى و اهتمام‏ در تحصيل مرضات خداى تعالى، معجب بوده و با ديده ابّهت و تجليل و تكريم مى‏ نگريستند.

🔅رساله سير و سلوك منسوب به سيّد بحر العلوم را اهميّت مى‏ دادند؛ و بخواندن آن توصيه مى ‏نمودند؛ و خودشان چندين دوره از آن را براى رفقاى خصوصى از طلّاب شوريده و وارسته از طالبان حقّ و لقاء الله با شرح و بسطى نسبتا مفصّل بيان مى ‏فرمودند.

📚 مهرتابان

 

اعلام اربعهعلامه طباطبایی (رحمه الله علیه)
نوشته های تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


هفت × = 14

فهرست