جام جم اجتهاد

📚 جام جم اجتهاد(جلداول)
👈 #یازده_گفتار در باب تولید علوم انسانی اسلامی

🔰 استاد علی فرحانی
🔅🔅🔅🔅🔅

💠سالهاست که به سبب ارتباط جوامع اسلامی با جوامع مدرن امروزی و تبادل فرهنگ ها و علوم و همچنین به سبب تشکیل حکومت اسلامی، در مقابل اندیشمندان مسلمان، مسائل جدیدی قرار گرفته است، که باید دیدگاه اسلام نسبت به آنها تبیین شود.
اصل اینکه برای مسلمانان، مسائل جدیدی پیش می آمده است و علمای اسلامی، تحت عنوان «مسائل مستحدثه» حکم آن موضوعات را بیان می کرده اند، از زمان های گذشته وجود داشته است. تفاوتی که در عصر حاضر، حاصل شده این است که امروزه، علمای اسلامی با «تک مسئله» مواجه نیستند، بلکه با مجموعه ای از مسائل که در کنار یکدیگر «یک علم» را تشکیل می دهند، روبرو هستند و باید نسبت اسلام را با این علوم مشخص کنند.

💠از همان ابتدا که این مسئله تحت عنوان «علوم انسانی اسلامی» مطرح شد، بحث های مختلفی حول آن صورت گرفت. عده ای منکر اسلامی شدن علوم انسانی شدند و آنهایی که قبول کردند که علوم انسانی فعلی، نسخه اسلامی هم دارند، به جستجو و تبیین راهکار و الگوی تولید علوم انسانی اسلامی پرداختند.

💠تاکنون نظرات مختلفی بر اساس مبانی متفاوتی، جهت چگونگی تولید علوم انسانی اسلامی بیان شده است، اما وجه اشتراک همه آنها چه درست و چه غلط این است که هیچ کدام تا کنون علم انسانی اسلامی ای را تولید نکرده اند. اگر خدا یاری کند در جای خود به نقد و بررسی نظرات موجود خواهیم پرداخت اما در این مجال باید از زبان حافظ شیرازی گفت که:ل
🔸سالها دل طلب جام جم از ما می کرد
🔸آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

💠از ابتدای فعالیت علمی فقهای شیعه، مسئله ای به نام «اجتهاد» با سازوکار مشخص وجود داشته است که بر اساس آن در هر عصر و زمانی، دیدگاه اسلام در هر مسئله ای با استفاده از منابع مربوطه تبیین می شده است. آنچه به نظر می رسد که امروز تنها راه تولید علوم انسانی اسلامی و به تعبیر شهید مطهری “مقتضیات زمان”، همان راهکار هزار و چند صد ساله شیعه است، که در هر دوره ای، راه و وظیفه هر مسلمانی را تبیین کرده است و آن «اجتهاد سنتی جواهری» است.

💠استاد علی فرحانی معتقدند که این روش و این الگو با توجه به تغییرات و تحولاتی که حضرت امام خمینی (ره) در آن ایجاد کرده اند، و خود ایشان از آن به “اجتهاد جواهری با رعایت عنصر زمان و مکان‌” یاد کرده اند، امروز می تواند راه گشای مسئله “اسلام و مقتضیات زمان” باشد.

💠با توجه به عرایض فوق، «اجتهاد» همان «جام جم» است که «دل» حوزویان انقلابی، سالهاست که آن را از جای های دیگری غیر از متن اصیل و سنتی حوزه طلب می کند، غافل از اینکه «آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد».

💠این کتاب مجموعه ای از گفتارهای استاد علی فرحانی درباب الگوی تولید علوم انسانی اسلامی است که به همت جمعی از شاگردان ایشان در هیئت تحریریه کانال المرسلات تهیه و تنظیم شده است.

✅فهرست گفتارها 👇👇

۱- تاثیر جهان بینی در اسلام شناسی
۲- جایگاه و ارزش انواع جهان بینی
۳- علوم انسانی بدون پیش فرض
۴- استخلاف و دین
۵- فقه علم یا فلسفه علم؟
۶- اعتبار و تعبد در دین
۷- پله پله تا ملاقات خدا
۸- اجتهاد جواهری با رعایت عنصر زمان و مکان
۹- فلسفه اجتهاد
۱۰- فقه جواهری کدام است؟
۱۱- جایگاه و اهمیت کتاب مناهج الوصول امام خمینی(ره)

دانلود فایل pdf
👇👇👇👇👇👇

 

[button color=”red” link=”http://ostadfarhani.ir/morsalat/document/%d8%ac%d8%a7%d9%85%20%d8%ac%d9%85%20%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%87%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af%20%d8%b9%d9%84%db%8c%20%d9%81%d8%b1%d8%ad%d8%a7%d9%86%db%8c.pdf” align=”center” icon=”momizat-icon-file-pdf”]دانلود[/button]
اندیشه های استاد علی فرحانیمحصولاتمعارف و علوم انسانی اسلامی
نوشته های تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


8 − هشت =

فهرست