تجلیل از علامه طباطبائی


☑️وظیفه حوزه علمیه قم و وظیفه همه است که از #علامه_طباطبایی تجلیل کنیم/ تجلیل از ایشان، تجلیل از علم است/ این مرد یکی واقعا یکی از خدمتگزاران بسیار بسیار بزرگ اسلام است/ تفسير المیزان از جنبه‌‌‌‌‌هاي خاصي بهترين تفسيري است که در ميان شيعه و سنّي از صدر اسلام تا امروز نوشته شده است.

🔰استاد شهید مطهری
🔅🔅🔅🔅🔅

▫️علامه طباطبايي سَلَّمَهُ اللَّه تعالي، بسيار بسيار بزرگ و ارزنده است. مردي است که صد سال ديگر بايد بنشينند و آثار او را تجزيه و تحليل کنند و به ارزش او پي ببرند. اين مرد واقعاً يکي از خدمتگزاران بسيار بسيار بزرگ اسلام است. اولًا مجسمه تقوا و معنويت است. در تهذيب نفس و تقوا مقامات بسيار عالي را طي کرده است. من ساليان دراز از فيض محضر اين مرد بزرگ بهره‌‌‌‌‌مند بوده‌‌‌‌‌ام و الآن هم هستم.

▫️کتاب تفسير الميزان‌‌‌‌‌ايشان يکي از بهترين تفاسيري است که براي قرآن مجيد نوشته شده است. البته قرآن مجيد مقامي دارد که نمي‌‌‌‌‌شود هيچ تفسيري را ادعا کرد که حق قرآن را ادا کرده است، ولي مفسرين هرکدام از يک جنبه بالخصوص خدمتي به قرآن کرده‌‌‌‌‌اند، من مي‌‌‌‌‌توانم ادعا کنم که اين تفسير از جنبه‌‌‌‌‌هاي خاصي بهترين تفسيري است که در ميان شيعه و سنّي از صدر اسلام تا امروز نوشته شده است.

▫️اين وظيفه حوزه قم و وظيفه همه است که اين مرد را تجليل کنيم …تجليل از اينها تجليل از علم است. البته ايشان تنها در ايران شناخته نيستند بلکه در دنياي اسلام شناخته هستند. تفسير الميزان ‌‌‌‌‌را در بيروت همين‌‌‌‌‌جور بدون اطلاع چندين بار تجديد چاپ کرده‌‌‌‌‌اند و اين خودش نشان مي‌‌‌‌‌دهد که افکار و کتابهاي ايشان در دنياي اسلام چقدر براي خودش جا باز کرده است.

▫️نه تنها در دنياي اسلام، در دنياي غير اسلام هم مستشرقيني که با معارف اسلامي آشنا هستند، در اروپا يا آمريکا، يکي از کساني که در دنياي اسلام او را به صورت يک مفکر بزرگ مي‌‌‌‌‌شناسند و سراغش مي‌‌‌‌‌آيند ايشان هستند.

▫️علّال الفاسي- که البته در دنياي اسلام مرد دانشمندي است- وقتي که به ايران آمد، مخصوصاً به قم و به خانه ايشان رفت براي اينکه يک ساعت از محضر اين مرد بزرگ بهره‌‌‌‌‌مند شود و شنيده‌‌‌‌‌ام که وقتي از منزل ايشان بيرون آمد خيلي مُعجَب بود به مقام اين شخص بزرگ هم شخصيت اسلامي دارد (شخصيتش تنها شخصيت شيعي نيست) و هم‌‌‌‌‌ شخصيت علمی جهانی.

📚احیای تفکر اسلامی ص ۲۶

 

اعلام اربعهشهید مطهری (رحمه الله علیه)علامه طباطبایی (رحمه الله علیه)
نوشته های تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


× سه = 21

فهرست